پالت بشکه چیست؟

پالت بشکه چیست؟

پالت بشکه نوعی پالت است که بهترین ابزار برای حمل و نقل، انبارداری و سهولت توزیع و فروش انواع موادی است که در بشکه یا چلیک بسته­ بندی شده­ اند. 

   بشکه ظرفی استوانه­ای و توخالی از جنس فلزی، چوبی، مقوایی، لاستیکی و تخته فیبری است که برای بسته­ بندی و حمل و نقل انواع مواد غذایی، شیمیایی، معدنی و غیره به کار می­رود.

 

 1. این پالت­ها به دو شکل افقی و عمودی در طرح­ها و اندازه­های مختلف تولید می­ شوند.
 2.  پالت بشکه از جنس فلز و پلاستیک (در انواع مختلف) است.
 3.  انتخاب جنس پالت به نوع موادی وابسته است که در بشکه­ ها نگهداری و حمل می­ شوند. برای مثال از پالت های فلزی به علت غیر قابل اشتعال بودن برای نگهداری بشکه­ های حاوی مواد قابل اشتعال استفاده می­ شود.
 4. این پالت­ها به شکلی طراحی شده ­اند که تا حد ممکن سبک و مقاوم باشند و از آسیب رسیدن به بشکه­ ها و نشت بدنه آنها در طول فرایند ذخیره ­سازی و جابه­ جایی تا حد امکان جلوگیری کنند.
 5.  در پالت بشکه افقی به این دلیل که بشکه ­ها به صورت افقی بر روی پالت قرار می­گیرند، امکان تعبیه انواع شیرآلات بر روی بشکه وجود دارد که این ویژگی باعث می­شود بشکه­ ها به آسانی پر و تخلیه شوند.
 6. برای پر و خالی کردن مستقیم بشکه ­هایی که به صورت عمودی بر روی پالت قرار می­ گیرند از پمپ استفاده می­ شود.
 7.  بشکه­ گیر دستی، زنجیری یا لیفتراک برای جابه­ جایی، تخلیه و پر کردن بشکه­ هایی که بر روی پالت­ های عمودی نگهداری­ می­ شوند، به کار می­رود.
 • مزایای استفاده از پالت بشکه
 1. سهولت در فرایند حمل و نقل، انبارداری، توزیع و فروش بشکه ­هایی که با استفاده از این پالت­ها جابه­ جا می­ شوند.
 2.  نظام­ بخشی به فرایند تولید، انبارداری، توزیع و فروش و کاهش زمان و نیروی انسانی لازم برای این فرایندها
 3. این پالت­ها پر کردن و بهره­ برداری هم­زمان تعداد مشخصی از بشکه را ممکن می­ سازد.
 4. بهینه­ سازی استفاده از فضای انبار با قرار گرفتن طبقات پالت بر روی یکدیگر
 5. افزایش ایمنی افرادی که به صورت مستقیم درگیر جابه­ جایی، توزین، تخلیه و پر کردن بشکه­ ها هستند.
 6. هنگامی که بشکه­ ها حاوی مواد شیمیایی مخاطره­ آمیز مانند مواد سمی و عفونی، مواد قابل اشتعال و مواد رادیو اکتیو هستند، پالت­ها از آسیب دیدگی بشکه­ ها، نشت این مواد و ایجاد آلودگی­ های زیست – محیطی، آسیب­های انسانی و مادی جلوگیری می­ کنند.
 7. پالت­ها امکان آلودگی مواد دارویی و غذایی را در مسیر حمل و نقل بشکه­ های حاوی این مواد کاهش می­ دهند.
 • پالت بشکه در صنایعی کاربرد دارد؟ صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به همراه صنایع شیمیایی با داشتن بیشترین مواد شیمیایی، قابل اشتعال، خطرناک و سمی در راس صنایعی قرار دارند که برای حمل و نقل و انبارداری این مواد از پالت بشکه به عنوان ابزار تسهیل کننده حمل و نقل و پشتیبانی کننده ایمنی آن بهره می­ گیرند.  

   در حال حاضر بشکه­ های پلی اتیلنی فوق سنگین در صنایع غذایی و دارویی به علت ویژگی­ هایی مانند مقاومت بالا در برابر ضربه، تنش، حرارت و خوردگی، عمر طولانی، بهداشتی و عاری بودن از هر نوع آلودگی، تمیز کردن و تخلیه آسان و دیگر مزایا به همراه پالت های خاص خودشان مصرف گسترده­ای یافته ­اند.