باکس پالت چیست؟

باکس پالت چیست؟

باکس پالت نوعی پالت است که برای انبارداری و حمل و نقل انواع کالاها تولیدی و مواد اولیه صنایع مختلف استفاده می­ شود و دارای دیواره است.

 

 • چه کالاهایی را می­توان با باکس پالت ذخیره و جابه ­جا کرد؟

پالت­ های دیواره­ دار برای حمل و نقل اجسام سنگین و نیمه سنگین، کالاهایی با اندازه کوچک و بدون شکل هندسی مشخص، کالاهای حساس به شکستن و کالاهایی که در برابر حمل و نقل آسیب­ پذیر هستند (برای مثال مواد غذایی) بسیار مناسب هستند.

 

 • ویژگی­های باکس­ پالت
 1. این پالت­ها در جنس­های چوبی، فلزی، مقوایی و پلاستیکی تولید می­ شوند.
 2. پالت مکعب مربع یا مکعب مستطیل با ابعاد متفاوت است. درب­دار یا بدون درب و ثابت یا چرخ­دار است.
 3.  بسته به جنس این پالت، دیواره آن می­تواند کامل و بدون خلل و فرج، کرکره­ای یا مشبک، توری یا نرده­­ای باشد.
 4.   دیواره­ های پالت ممکن است حالت تا شو داشته باشند. به این ترتیب هنگامی که پالت­ ها استفاده نمی­شوند، فضای کمتری را اشغال می­ نمایند.
 5. باکس­ ­پالت­های فلزی از جنس فولاد ضد زنگ، گالوانیزه یا آهن رنگ­پاشی شده هستند. رنگ­هایی که برای پوشش این نوع پالت­ها به کار می­روند پالت را در برابر ضربه شرایط محیطی مقاوم می­ سازند.

 

باکس­ پالت­های فلزی نسبت به بانواع چوبی، مقوایی و پلاستیکی دارای مزایای زیر هستند: 

 1.  این پالت­ها استحکام بالاتری دارند و با داشتن دیواره­ های فلزی در برابر ضربه و فشار مقاوم­تر هستند.
 2. پالت­های فلزی نسبت به جنس­های دیگر به ویژه پالت­های چوبی و مقوایی در برابر شرایط محیطی مانند دما، رطوبت مقاوم­ تر هستند از این رو برای استفاده در انبارها و محل­هایی که شرایط جوی متغیر است مانند سردخانه­ ها یا مکان­ هایی با رطوبت بالا گزینه­ های بهتری هستند.  
 3. کاربرد این پالت­ها در انبارداری نسبت به انواع چوبی و مقوایی آن به دو دلیل مقرون به صرفه است: نخست، آنها با دوام­ تر هستند. دوم، این پالت­ها در مقایسه با پالت­ های چوبی و مقوایی به خوبی بر روی هم چفت می­ شوند و برای چیدمان بر روی هم به قفسه نیاز ندارند.
 4. چوب به علت حساسیت به رطوبت و آلودگی میکروبی گزینه خوبی برای پالت­های مورد مصرف در صنایع غذایی نیست از این رو در دهه اخیر کاربرد پالت­ های مقاوم به رطوبت و آلودگی (پلاستیکی و به ویژه فلزی از جنس فولاد ضد زنگ) گسترش یافته است.
 5. احتمال دارد پالت چوبی دچار پوسیدگی شود و آتش بگیرد.
 6. نقش پلاستیک به کار رفته برای تولید باکس پالت­های پلاستیکی در آلودگی محیط زیست را نمی­ توان نادیده گرفت.
 7. ضایعات پالت­ های فلزی قابل فروش است و این ضایعات به چرخه تولید بر­می­ گردند.

 

 •  استفاده از باکس پالت در چه صنایعی پیشنهاد می­ شود؟
 1. از آنجا که ابعاد این پالت­ها بسیار متغیری است، آنها برای صادرات انواع کالاها و حمل و نقل با کانتینر گزینه­ هایی عالی هستند.
 2. پیشنهاد می­ شود کارخانجاتی که کالاهای حساس، شکستنی و تجملی تولید می­ کنند از این پالت­ ها استفاده نمایند.
 3. در صنایع تولید کننده قطعات خودرو، هواپیما و کشتی استفاده از پالت­های دیواره­ دار باعث می­شود که این قطعات در حین حمل و نقل و انبارداری در وضعیت ثابتی بمانند.
 4. در صنایعی که انبوهی از قطعات فاقد بسته­ بندی تولید می­ کنند، این پالت­ها­ با داشتن دیواره باعث سامان بخشیدن به نظام انبارداری و حمل و نقل می­ شوند.
 5. باکس­ پالت­ ها پیشنهاد عالی برای انواع سردخانه­ های مواد غذایی هستند.