عارضه­ یابی قفسه ­بندی انبار

عارضه­ یابی قفسه ­بندی انبار

مقدمه

در حالی که کارشناسان شرکت دژسازان مبین به شما کمک می کنند تا بر اساس ویژگی­های بار، نیازها و انتظارات کنونی و آینده شما از سیستم قفسه بندی و شرایط مکانی و جوی محل انبارهای شما، بهترین و به صرفه ترین سیستم قفسه بندی را به شما معرفی و پیاده سازی کنند با این وجود همواره احتمال وقوع حادثه برای انبار هست. سقوط قفسه ها یکی از بدترین حوداثی که ممکن است برای انبار رخ دهد. این موضوع نه تنها به قفسه­ ها آسیب وارد می­ کند بلکه به موجودی انبار که هزینه زیادی برای آن پرداخت کرده ­اید و کارکنان شما نیز آسیب­ هایی وارد می ­کند که بسیاری از آنها جبران ناپذیر هستند. هر چند هزینه نیروی انسانی و زمانی که برای سازماندهی دوباره امور انبار در این راستا مصرف می­ شوند را نمی ­توان نادیده گرفت.

   خوشبختانه اگر به صورت منظم قفسه­ بندی انبار خود را بازرسی و بتوانید نشانه ­هایی از قفسه­­ های معیوب را پیدا کنید می­ توانید پیش از وقوع هر رخداد وحشتناکی قفسه ­ها را جایگزین یا عیوب آنها را رفع و از حوادث در این رابطه جلوگیری کنید.

نقش عارضه­ یابی در امنیت عمومی انبار

نخستین گام برای دستیابی به یک انبار ایمن و با بیشترین قابلیت اطمینان، بازرسی ­های عادی روزانه و شناسایی نقاط معیوب در سیستم قفسه­ بندی انبار است. گام دوم در این مسیر داشتن یک سیستم نگهداری و تعمیرات مناسب برای قفسه­ ها است. پس از شناسایی عیوب باید به سرعت نسبت به رفع این آنها اقدام کنید. یک سیستم تعمیرات و نگهداری مناسب ایمنی قفسه­ بندی انبار شما را پشتیبانی می­ کند. شرکت دژسازان مبین در این رابطه شما را راهنمایی می­ کند که چگونه یک سیستم تعمیرات و نگهداری موثر برای انبار خود پیاده سازی کنید.

انواع عارضه ­ها در قفسه­ بندی انبار

واحد های قفسه ­بندی انبار ممکن است در اثر عوامل مختلف معیوب شوند. مهم­ترین عیب ­هایی که ممکن است در قفسه­ ها پدیدار شوند، عبارتند از:

ناهمواری

واضح است که یک قفسه ­بندی ناهموار معیوب است و نباید مورد استفاده قرار بگیرد. ناهمواری به ناپایداری قفسه­ ها منجر می­شود. این عیب را می­ توان پیش از شروع استفاده از قفسه ­ها به راحتی شناسایی کرد و آن را رفع نمود. اگر متوجه شدید که قفسه به یک سمت شیب دار است یک تراز بر روی آن قرا دهید. تراز بی شک این عیب را نشان خواهد داد. در بیشتر مواقع پس از نصب قفسه­ ها و قبل از چیدمان کالاها و موجودی بر روی آن از تراز بودن و همواری قفسه ­ها مطمئن شوید. مهم است که هر طبقه برای ناهمواری بررسی شود حتی اگر به نظر برسد که کل پایه در تراز قرار دارد.

خم شدگی

خم شدگی عیب­ دیگر قفسه ­بندی است که ممکن است کمتر به آن توجه شود. اگر در پایه یا بازوی قفسه ­ها حالت دندانه ای یا کمی خم شدگی می ­بینید به راحتی از کنار آن عبور نکنید هر چند به ظاهر کوچک باشد. با این عیب ممکن است قفسه­ ها در زیر وزن بار دوام نیاورند. کوچکترین خم­شدگی می تواند رشد کند و به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. حتی خم شدگی کف طبقات را نیز بررسی کنید.

پوسیدگی و زنگ زدگی

در طول زمان ممکن است قفسه ­های انبار در مجاورت هوا و شرایط جوی دچار پوسیدگی شوند و  زنگ بزنند. چوب و با احتمال کمتر پلاستیک می­ پوسند. فلز زنگ می ­زند که به دنبال زنگ زدگی آن، پوسیدگی هم خواهد آمد. قفسه­ های آلومینیمی و فولادی مقاوم ترین قفسه ها در این رابطه هستند. احتمال پوسیدگی و زنگ زدگی هر جایی از قفسه­ ها که رنگ آن پریده است، وجود دارد. حتی قفسه­ های نو را هم باید برای این عیب بررسی کنید و اگر نقاط رنگ و رو رفته دیدید، آنها را پس بفرستید شرکت ما آنها را می­ پذیرد.

قطعات گمشده

همواره برای سیستم قفسه ­بندی خود قطعات یدکی داشته باشید. قفسه ­ها ممکن است به علت از دست دادن برخی از این قطعات مانند پیچ و مهره معیوب شوند. زمانی که در بازرسی قفسه ­بندی یک قطعه گمشده را مشاهده می­کنید، بلافاصله آن را جایگزین کنید و از کنار این عیب هر چند به نظر کوچک به آسانی رد نشوید. در بازرسی­ ها حتی از سالم بودن قطعات قفسه ­بندی مطمئن شوید. اگر چارچوب قفسه بندی سالم باشد اما قطعات جانبی دچار زنگ زدگی، پوسیدگی و آسیب دیده باشند، کل سیستم قفسه ­بندی را در معرض آسیب قرار می ­دهند.