10 عاملی که به هنگام سرمایه ­گذاری در سیستم قفسه ­بندی انبار باید در نظر گرفت

10 عاملی که به هنگام سرمایه ­گذاری در سیستم قفسه ­بندی انبار باید در نظر گرفت

مقدمه

قفسه بندی انبار سرمایه گذاری ضروری برای بسیاری از شرکت های خدماتی و تولیدی هست و از این نظر مهم هستند که ممکن است سرمایه زیادی را به شکل اقلام و موجودی ها نگهداری نمایند. این امر برای شرکت های بزرگ که موجودی ذخیره شده بالایی دارند، اهمیت بیشتری دارد. عملیات انبار باید در راستای اهداف کسب و کار شرکت ها باشد و سیستم قفسه بندی به عنوان زیربنای انبار باید بتواند از این عملیات پشتیبانی کند. بنابراین به هنگام سرمایه گذاری در این سیستم باید دقت زیادی کرد و آن را از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار داد. با توجه به این موضع به هنگام سرمایه گذاری در قفسه بندی انبار خود موارد زیر را در نظر بگیرید:

هزینه و بودجه

اولین جنبه ای که هر شرکت به هنگام سرمایه گذاری در سیستم قفسه بندی به آن توجه می کند، هزینه است. اینکه قرار است چه مقدار از سرمایه شرکت را در این بخش هزینه کنید. تمایل برای داشتن حداقل هزینه ها درباره این نوع پرداخت نیز صدق می کند اما باید متوجه باشید که همواره پایین ترین قیمت مساوی با بهترین ارزش نیست. اینکه صرفاً به هنگام انتخاب سیستم قفسه بندی پایین ترین قیمت را در نظر بگیرید، جوابگوی شما نخواهد بود. تجربه ها نشان داده است که در آینده دور یا نزدیک ناچار هستید که بهای انتخاب ارزان ترین ها را برای این بخش بپردازید و پیوسته با سیستمی که نمی تواند پا به پای عملیات انبار کار کند، درگیر هستید و برای آن هزینه می کنید.  

هدف

مانند هر پروژه بزرگ سرمایه گذاری باید بدانید که برای چه می خواهید این سرمایه گذاری را انجام دهید. تمام جوانب مربوط به آن را بسنجید و مشخص کنید هدف از ایجاد این نوع سیستم قفسه بندی چیست؟ کلیه انتظارت خود از این سیستم مانند انعطاف پذیری قفسه ها را به وضوح مشخص کنید. این هدف ها و خواسته ها را اولویت بندی و مکتوب کنید.

پلان انبار

اندازه، شکل و ابعاد، موقعیت ورودی ها و خروجی ها و درب و پنجره انبار باید مشخص باشد. بهتر است ترسیم پلان انبار را به تامین کننده سیستم قفسه بندی انبار واگذار کنید زیرا با دانشی که در این زمینه دارد، ویژگی های انبار را تجزیه و تحلیل می کند و نکاتی را در نظر می گیرد که از چشم شما پنهان است. این نکات در تعیین نوع سیستم قفسه بندی به کار خواهند آمد.

فضای سقف تا کف در دسترس

مشخص کنید که می خواهید ارتفاع قفسه های شما چقدر باشد و چگونه می توان از کف انبار حداکثر بهره برداری را داشت. اگر قرار باشد که از قفسه هایی با ارتفاع بلند مانند قفسه بندی پالت راک استفاده کنید، هزینه های دسترسی به قفسه های بالا در این نوع سیستم ها را نیز باید در نظر بگیرید.

دسترسی آسان

مشخص کردن چگونگی دسترسی به مواد انبارش یافته یک اصل ضروری در طراحی انبار است. به عبارت دیگر نوع بارگذاری کالاها باید معلوم باشد. آیا کالاها به صورت دستی حمل می شوند یا به ماشین آلات جا به جایی مواد نیاز دارید؟ مشخص کردن نحوه دسترسی به موجودی ها به ویژه در قفسه بندی پالت راک مهم است زیرا در این نوع قفسه بندی باید مشخص کرد که نحوه بارگیری و بارگذاری کالا  به چه صورت باشد (اولین ورودی- اولین خروجی یا آخرین ورودی- اولین خروجی).

ایمنی قفسه بندی و انبار

ایمنی اصلی ترین عامل برای سیستم قفسه بندی است. به همین دلیل است که بازرسی های ادواری و سالیانه یک الزام قانونی در صنعت برای نظام انبارداری است. انتخاب تامین کنندگانی که قفسه های انبار شما را با استانداردهای بالا می سازند و مطابق با سخت گیرانه ترین دستورالعمل های نصب و مونتاژ آنها را نصب می کنند، باعث می شود تا درباره ایمنی کارکنانتان و حفظ سرمایه خود در قالب موجودی انبار آرامش خاطر داشته باشید.

چند منظوره و قابل تنظیم بودن

کسب و کار شما رشد می کند، بنابراین به سیستم قفسه بندی نیاز دارید که با نیازهای کنونی و آینده شما همگام باشد. به هنگام انتخاب این سیستم باید پیش بینی کنید که در آینده به چه سیستمی و با چه ویژگی هایی نیاز دارید تا بتوانید اکنون سیستمی را انتخاب کنید که در برابر تغییرات نوع مواد انبارش، ظرفیت بار و غیره در آینده منعطف باشد، به عبارت دیگر چند منظوره و قابل تنظیم باشد. این سیستم به راحتی تغییر می کند و با تحولات صنعت سازگار است.

امکاناتی که در اختیار دارید

سیستم قفسه بندی از یک سو باید با امکانات کنونی که در انبار موجود هستند مانند ماشین آلات جا به جایی مواد سازگار باشد و از سوی دیگر امکاناتی که در آینده قصد دارید خریداری کنید نیز مطابق با نیازهای این سیستم باشد. این نکته درباره توسعه قفسه های کنونی یا نصب قفسه های جدید در کنار قفسه بندی فعلی نیز صدق می کند. از دیگر امکاناتی که می توان مثال زد، نورپردازی انبار است. اگر نورپردازی فعلی برای کار با سیستم قبلی یا کنونی انبار طراحی شده باشد، منطقی است که مطمئن باشید هر طرح قفسه بندی جدیدی که پیاده می کنید، سیستم روشنایی خاص خودش را خواهد آورد.

دوام و مدولار بودن

پیش از تصمیم گیری بر روی مناسب ترین سیستم قفسه بندی برای کسب و کارتان دوام و طول عمر قفسه ها را در نظر بگیرید. به عبارت دیگر قفسه ها تا چه زمانی بعد از نصب سالم و قابل استفاده باقی می مانند. طول عمر قفسه ها به ویژه برای محیط هایی با نوسانات شدید آب و هوایی و انبارهایی که جریان های ورودی و خروجی مواد در آنها بالا است و به اصطلاح شلوغ هستند، اهمیت بیشتری دارد.

مدولار بودن به معنی واحد واحدی بودن سیستم قفسه بندی است. مشخص کردن میزان مدولار بودن قفسه ها به معنی این است که بر اساس برنامه های توسعه و رشد کسب و کار خود مشخص کنید که سیستم قفسه بندی شما تا چه اندازه برای نگهداری اقلام و موجودی هایی با مشخصات متفاوت از نظر ابعاد، وزن، ظرفیت و غیره به صورت منعطف طراحی، ساخته و نصب شود.

تعمیر و نگهداری قفسه بندی

در دسترس بودن قطعات یدکی برای قفسه ها و اجزایی مانند ستون ها و بست ها که بتوانند به سرعت تحویل داده شوند و از نظر هزینه نیز اقتصادی باشند، مانع از وقفه در کار انبار می شود. همچنین  دسترس بودن کارشناسان متخصص واجد شرایط برای پشتیبانی از قفسه ها و انجام تعمیرات لازم به هنگام نیاز را در نظر بگیرید.

   تمامی موارد نام برده نشان می دهد که به هنگام سرمایه گذاری عاقلانه بر روی سیستم قفسه بندی، استفاده از خدمات مشاوره ای و کارشناسی تامین کنندگان خبره این سیستم ها محسوس است. تامین کنندگانی که برای انتخاب یک سیستم قفسه بندی موثر و کارآمد تجربه هایشان را با شما به اشتراک می گذارند. شرکت دژسازان مبین با تجربه یک دهه خدمت به مشتریان در این زمینه به شما کمک می کند و موقعیتی در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید در این زمینه سوالات درستی درباره نیازهایتان بپرسید و نیازهای خود را بشناسید. اگر مطمئن نیستید که دقیقا به چه چیزی نیاز دارید اعضای تیم ما خوشحال خواهند شد که برای یافتن جواب ها شما را راهنمایی کنند.