قفسه پالت راک

قفسه پالت راک

چیدمان ­های  قفسه بندی پالت راک که برای نگهداری بار در انبارها به کار می­ روند، انواع مختلفی دارند. بیشتر انبارها ترجیح می ­دهند از این سیستم­ها استفاده کنند تا فضای ذخیره­سازی آنها افزایش یابد. هر چند سیستم­ های پالت راک مزایای زیادی دارند اما برای انتخاب، اجرا و نصب این سیستم­ ها باید دقت زیادی کرد و بر اساس بودجه موجود، نیازهای انبارداری، مشخصات محموله و فضای در دسترس، طراحی مناسب را انتخاب و اجرا کرد. رایج ­ترین سیستم­ های قفسه ­بندی پالت راک عبارتند از:

قفسه بندی پالت راک انتخابی (Selective Pallet Racking)

یکی از رایج­ترین و محبوب­ترین سیستم­های قفسه ­بندی ثابت قفسه بندی پالت راک انتخابی یا چیدمان پالت انتخابی است که طراحی آن اجازه می­ دهد بدون نیاز به جابه­ جایی دیگر پالت­ها به طور مستقیم از راه­رو میان قفسه­ ها به هر پالت دسترسی داشت از این رو با این روش می ­توان زمان کارکنان را به طور موثر مدیریت کرد.

   زمانی از این طراحی استفاده می ­شود که بخواهیم به هر پالت در چیدمان دسترسی داشته باشیم و تعداد پالت­ هایی که ذخیره می­ شوند نسبتاً کم باشد اما زمانی که تعداد زیادی پالت دارید و فضای انبار محدود است، نباید از این روش استفاده کرد.

پالت راک عقب­ران (Push Back Racking)

 این نوع پالت راک برای بارگیری آخرین ورودی- اولین خروجی (LIFO) و ذخیره کالاهای گوناگون با تراکم بالا مناسب است. همچنین چیدمان عقب­ران قابلیت دسترسی به کالاها را افزایش می­ دهد. هنگامی که یک پالت بر روی طبقه قرار می­ گیرد، با قرار گرفتن پالت­ بعدی این پالت به عقب رانده می­ شود. زمانی که این اطمینان وجود دارد که قبل از اینکه پالت ­های جلویی بارگیری شوند، نیاز به بارگیری پالت­های عقبی وجود نخواهد داشت از این سیستم استفاده می­ شود. اما زمانی که برخورد یک پالت با دیگری منجر به آسیب دیدن محموله و موجودی­ می­ شود از این روش نباید استفاده کرد.

 

پالت راک عمیق دوتایی (Double Deep Racking)

 این چیدمان از انواع پالت راک مانند پالت راک انتخابی است که با هدف استفاده بهتر از فضای انبار در ذخیره ­سازی با تراکم بالا طراحی می­ شود و دو ردیف از پالت­ها را در هر طرف از راه­رو ذخیره می­ کند. به این ترتیب میزان ذخیره سازی را تا دو برابر افزایش می­ دهد. زمانی که تعداد پالت­ها زیاد باشد و تراکم بالاتری برای ذخیره سازی مورد نیاز باشد از این سیستم استفاده می­ ­شود.

پالت راک سیار (Pallet Flow Racking)

 پالت راک سیار که پالت راک زنده یا جریان گرانشی نیز نامیده می­ شود، یک سیستم ذخیره­ سازی پویا است که از غلطک­های گرانشی برای خودکار کردن ذخیره سازی پالت و بازیابی آنها استفاده می­ کند و کارایی ذخیره­ سازی را افزایش می­ دهد. با استفاده از این نوع پالت راک ظرفیت ذخیره سازی در مقایسه با روش­های دیگر 2 تا 3 برابر افزایش می ­یابد. پالت در سمت بارگذاری قرار می­ گیرد آنگاه غلطک­ های گرانشی آن را به سمت بارگیری جا به جا می­ کنند. همانطور که بار برداشت می ­شود پالت دیگر حرکت می­ کند و جای پالت بارگیری شده را می­ گیرد. به این ترتیب اولین ورودی- اولین خروجی (FIFO) خواهد بود. چنین سیستمی هزینه نیروی کار را کاهش خواهد داد.

پالت راک خود راه­رو (Drive in Racking )

بیشترین ظرفیت ذخیره­ سازی کالا و پالت­ هایی با بار مشابه به این نوع پالت راک تعلق دارد.  این چیدمان نیاز به راه­روهای متعدد در انبار را از بین می ­برد زیرا کیفیت بار پالت ­هایی که در این سیستم ذخیره می­شوند که کیفیت بالا است و بارها در طول زمان دست خوش تغییر نمی­ شوند، به علاوه فاقد گارانتی هستند. بنابراین در این چیدمان آخرین ورودی- اولین خروجی (LIFO) خواهد بود.   

 

پالت راک راه­روی باریک (Narrow Aisle Racking)

 این نوع پالت راک راه حلی عالی برای افزایش فضای انبار بدون حرکت دادن فیزیکی عملیات جاری انبار است که با کاستن از فضای غیر ضروری انبار برای قفسه­ های جدید فضای بیشتری ایجاد می­ کند. تراکم ذخیره سازی با استفاده از راه­روهای باریک و استفاده از ارتفاع انبار افزایش می­ یابد و در یک راه­رو در یک زمان فقط یک لیفتراک برای حمل بار می­ تواند تردد کند. این طراحی هنگامی که بودجه محدود باشد و بارگیری و بارگذاری در انبارها باید سریع باشد و هم زمان دو یا تعداد بیشتری لیفتراک بخواهند در راه­روها تردد نمایند، مناسب نیست.

 

پالت راک متحرک (Mobil Racking)

 در چیدمان پالت راک متحرک چرخ­ هایی که زیر قفسه­ ها قرار دارند، باعث متحرک شدن طبقات می ­شوند. بنابراین با جا به جایی آنها می­ توان هر یک از پالت­ ها را انتخاب کرد. در یک زمان تنها یک راه­رو برای بارگیری و بارگذاری پالت ­ها وجود دارد. بنابراین ظرفیت ذخیره­ سازی را در مقایسه با چیدمان پالت معمولی(انتخابی) تا 80 درصد افزایش می­ دهد. اغلب در مکان­ های سرد مثل سردخانه­ ها استفاده می­شود. اگر در یک زمان بیش از یک راه­رو مورد نیاز باشد، این نوع پالت راک را نباید استفاده کرد.

 

پالت راک ماهواره­ای (شاتل) (Satellite Racking) 

این سیستم که پالت راک مسیر عمیق (Deep Lane Pallet Racking) نیز نامیده می ­شود، ذخیره سازی کالاها و مواد با تراکم بسیار بالا را با پالت بهبود یافته و قابلیت دسترسی ترکیب می­ کند و بارگیری را  به دو صورت اولین ورودی- اولین خروجی (FIFO)، آخرین ورودی- اولین خروجی (LIFO) از راه یک ریموت کنترل ماهواره­ای ممکن می ­سازد و به لیفتراک اجازه می­ دهد به آسانی از واحدهای ماهواره­ای بارگیری نماید. طول هر ردیف قفسه می­ تواند 10 تا 40 پالت باشد. در این نوع پالت راک به دلیل طراحی ماهواره­ای نیازی نیست تا وسایل حمل و نقل به فضای میان قفسه­ ها وارد شوند. این سیستم از حجم کل انبار استفاده می­ کند و مدیریت انبار و کارآمدی اقتصادی آن را موجب می­ شود.

 

پالت راک بلند ارتفاع (High Rise Racking)

 چیدمان بلند ارتفاع که سیستم­ های ذخیره­ سازی و بازیابی خودکار (Automated Storage and Retrieval systems) نیز نامیده می­ شود و ممکن است در طراحی خود از فناوری پیچیده (High-tech)  نیز استفاده کند، تراکم ذخیره­ سازی انبار را بالا می­ برد و در عین حال اجازه دسترسی به تمامی پالت­ ها را فراهم می ­کند. انواع بالابرها و سیستم­های مکان­یابی رایانه­ای راه حل بهینه­ ای برای توزیع بار در انبارهای بزرگ است که در آنها حجم عظیمی از محموله­ های پالت ­گذاری شده نگهداری می ­شوند. این نوع پالت راک معمولاً از جرثقیل ­های خودکار استفاده می­ کند. عمق پالت­ ها می­ تواند یک تا چند عدد باشد و زمانی استفاده می­ شود که سطح انبار محدود است و تراکم بار بالا است. هنگامی که بودجه محدود است و به بارگیری یک پالت مشخص نیازی نیست، نباید از این روش استفاده کرد.