پالت مسطح

پالت مسطح

پالت مسطح سازه­ای است که برای حمل و نقل مواد و کالاها توسط ماشین­ هایی مانند لیفتراک، جک پالت و غیره، انبارداری و ذخیره­ سازی آنها در یک وضعیت ثابت استفاده می­ شود. اغلب کالاها و موادی که بر روی این پالت قرار می­ گیرند، از پیش بسته­ بندی شده ­اند.

اهمیت پالت مسطح

 امروزه اهمیت پالت­ ها به ویژه پالت­ های مسطح به عنوان عمومی­ ترین پالت کاربردی در جهان در حمل و نقل، بارگیری و انبارداری زنجیره تامین کالاها و مواد گوناگون کاملاً مشخص است و باعث افزایش کارایی این زنجیره در مقایسه با سیستم حمل و نقل و انبارداری بی قاعده و رها شده است.

ویژگی­های پالت مسطح

 1. سطح تخت پالت باعث می­ شود تا کالاها در یک وضعیت ثابت بر روی پالت قرار بگیرند.
 2. این پالت­ها از جنس فلزی، پلاستیکی، چوبی، مقوایی و مواد بازیافتی هستند که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. جنس بیشتر پالت­ های مسطح چوب است.
 3. ابعاد پالت­ ها متفاوت است و یک استاندارد بین ­المللی برای آن در سطح دنیا وجود ندارد.
 4. این پالت­ها صرفاً برای جابه­ جایی کالاها و مواد به کار می­روند و برای استفاده از آنها به عنوان ابزارهای انبارسازی باید آنها را بر روی قفسه­ بندی قرار داد. عمق و دهانه قفسه­ ها تعیین کننده ابعاد پالت مورد استفاده برای انبارداری است.پالت­ های مسطح را بر حسب نیاز می­ توان دو رو ساخت به این معنی که هر دو طرف مسطح پالت قابل استفاده باشد.

مزایای پالت­های مسطح

 1.  این پالت­ها عملیات انبارداری کالاها و مواد را سهولت و نظم می­ بخشند و باعث می­ شوند از فضای انبار به طور بهینه استفاده شود.
 2. پالت های مسطح با حفظ مواد و کالاها در یک وضعیت ثابت در طول فرایندهای ذخیره­ سازی و حمل و نقل از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری می­ کنند.  
 3. عملیات چیدمان کالاها و مواد بر روی این پالت­ ها و تخلیه آنها راحت است.

مشتریان پالت­های مسطح چه کسانی هستند؟

امروزه اغلب صنایع از مشتریان پالت­های مسطح به شمار می ­آیند و در زنجیره تامین خود از مزایای این نوع پالت­ ها بهره می­برند. برخی از این صنایع عبارتند از: پتروشیمی، خودروسازی، معدن، صنایع دارویی و غذایی، منسوجات، مواد آرایشی و بهداشتی و غیره.

 مزایای کاربرد پالت مسطح فلزی

هر چند پالت­ های مسطح چوبی، مقوایی، پلاستیکی و فلزی هستند اما دلایل زیر مشخص می­ کنند چرا در زنجیره تامین صنایعی که در بالا نام برده شد، پالت مسطح فلزی گزینه مناسب­تری نسبت به دیگر پالت­ها است:

 1. پالت­ های چوبی مورد تایید نهادهای نظارتی صنایع غذایی، آرایشی بهداشتی و داروسازی نیستند چون رطوبت را جذب می­ کنند و محل مناسبی برای رشد میکروب­ها ایجاد می­ کنند که امکان آلودگی در محیط کار و محصولات را افزایش می­ دهند.
 2. پالت فلزی به خصوص انواع گالوانیزه را می ­توان به راحتی شست و ضدعفونی کرد بدون اینکه تحت تاثیر فرایند شستشو قرار بگیرد. پالت چوبی به رطوبت حساس است. بنابراین نمی­ توان آن را به راحتی تمیز کرد. پالت پلاستیکی نیز در مجاورت رطوبت و مواد ضد عفونی کننده و با گذشت زمان پوسته پوسته شده، کیفیت و دوام خود را از دست خواهد داد.
 3. پالت­های فلزی در بلند مدت مقرون به صرفه هستند هر چند قیمت بالاتری از دیگر پالت ها دارند اما از یک سو عمر مفید طولانی­ تری دارند و از سوی دیگر پس از خراب شدن می ­توان آنها را به فروش رسانید.
 4. اگر پالت پلاستیکی بشکند نمی­ توان آن را تعمیر کرد و باید پس از آب کردن پلاستیک آن را بازیافت نمود.
 5. امروزه مسئولیت اجتماعی شرکت­ها نسبت به گذشته پر رنگ­تر است. استفاده از پالت­های پلاستیکی به دلیل آلودگی­های زیست محیطی که در تولید و پس­ماندهای خود بر جای می­گذارند، این ویژگی را خدشه­ دار خواهد کرد.
 6.  با شکستن چوب ممکن است محیط کار و محصولات آلوده شوند.
 7. چوب آتش­ زا است و ایمنی محیط کار را کاهش می­ دهد.
 8.  مقاومت چوب و پلاستیک در برابر فشار کمتر است.