پالت لاستیک چیست؟

پالت لاستیک چیست؟

پالت «سازه­ای مستحکم از جنس چوب، پلاستیک و حتی فلز است که برای حمل و نقل انواع کالاها و محصولات توسط دستگاه هایی مانند جک پالت، لیفتراک، بالابر و مانند آن استفاده می­ شود». 

   پالت لاستیک نوعی پالت از جنس فلز است که برای حمل و نقل، انبارداری، نگهداری، سهولت توزیع و فروش لاستیک خودروهایی مانند وانت، اتوبوس، مینی بوس و تراکتور و مانند آن در کارخانجات تولید کننده لاستیک انواع خودرو، کارگاه­های مونتاژ خودرو، انبارهای لاستیک و مکان­های توزیع آنها به کار می­ رود. این پالت در انبارهای قطعات یدکی صنایع گوناگون نیز استفاده می­ شود.

 

 • ویژگی­های پالت لاستیک
 1. جنس پالت لاستیک فلزی است بنابراین در برابر فشار و ضربه به خوبی مقاوم و عمر مفید آن طولانی است.
 2.  بدنه فلزی پالت به گونه­ ای طراحی شده است که تا حد ممکن سبک و در عین حال در برابر وزن لاستیک و قطعات یدکی مقاوم باشد.
 3. بدنه پالت لاستیک مرکب از قطعات مونتاژ شده است.
 4. پالت­ها می توانند به صورت چند طبقه بر روی هم چیده شوند.
 5. تمام سطوح پالت با رنگ هوا خشک پوشیده شده است. رنگ­های هوا خشک علاوه بر داشتن مقاومت نسبت به خوردگی به سطح فلزات به خوبی می­ چسبند و در طول زمان ثبات و براقیت خود را حفظ می کنند.
 6. نوع پوشش رنگی به کار رفته در پالت را می­توان تغییر داد مانند استفاده از رنگ­های سریع خشک به جای رنگ­های هوا­ خشک
 7. پالت در ابعاد مختلف عرضه می­ شود.

 

 • مزایای استفاده از پالت لاستیک
 1.  سهولت در فرایند حمل و نقل، انبارداری و توزیع لاستیک­ها و قطعات یدکی و کاهش زمان انجام این فرایندها
 2. کاهش امکان آسیب دیدن و خراب شدن لاستیک­ها و قطعات یدکی که بر روی پالت­ها نگهداری می­ شوند.
 3. بهینه سازی استفاده از سطح انبار به این دلیل که نخست، چیدمان این پالت­ها بر روی یکدیگر منجر به استفاده از فضای انبار می­ شود و سطح مورد استفاده را کاهش می­ دهد. دوم، بدنه پالت­ها تاشو است. بنابراین می­توان هر یک را به راحتی جمع و آنها را در یک فضای کوچک بر روی هم انبار کرد.
 4. نظم بخشیدن به فرایند تولید، انبارداری، توزیع و فروش بر اساس هدف استفاده از پالت

 

 • چگونه پالت لاستیک استفاده می­شود؟

پالت لاستیک در انواع سبک، متوسط، سنگین و فوق سنگین است که برای نگهداری و ذخیره­ سازی لاستیک انواع خودرو­ قابل استفاده است. از آنجا که این پالت یک پالت فلزی است که در برابر ضربه و فشار مقاوم است، می­توان از آن به عنوان سیستم قفسه­ بندی در انبارهای لوازم و قطعات یدکی نیز استفاده کرد. قطعات هر پالت به آسانی مونتاژ می­ شود. این امر هزینه نیروی انسانی در این رابطه را کاهش می­ دهد. این پالت­ها به صورت دستی و با استفاده از جک پالت یا با استفاده از ماشین های حمل و نقل مانند انواع لیفتراک، بالابر و جرثقیل جا به جا و بر روی هم چیده می­ شوند.

   چیدمان پالت­ها بر روی هم ساده است. نحوه چیدمان آنها نیز می­تواند منعطف و بر اساس نیازهای خاص ذخیره­ سازی و نگهداری باشد. برای مثال یک سیستم چیدمان کدگذاری شده پالت لاستیک، ردیابی سریع کالاها و دسترسی آسان به آنها را ممکن می­ سازد.